Suknie na ślub cywilny

Kiedyś było tak:

  • 20% ślubów cywilnych
  • 80% ślubów kościelnych/kościelnych+cywilnych
  • suknie do kościoła duże, zdobne, z trenami
  • suknie na ślub cywilny krótkie, skromne, bez welonu

Dzisiaj jest tak:

  • 40% ślubów cywilnych
  • 60% ślubów kościelnych/konkordatowych
  • suknie do kościoła różne, od krótkich do długich, od skromnych po przepyszne
  • suknie na ślub cywilny różne, od krótkich do długich, od skromnych po przepyszne

Suknie na ślub cywilny – jaką wybrać

Znamienne jest, że kiedy po suknię na ślub cywilny przychodzi Młoda razem ze starszyzną rodu, z reguły szukają czegoś skromniejszego. Kiedy z koleżanką, częściej rozważane są także suknie obszerne, z trenami i licznymi zdobieniami. Bywa, że z ust starszego pokolenia padają słowa „to TYLKO ślub cywilny”. Młodsze pokolenie podkreśla „to pewnie JEDYNY ślub w życiu”. Prawdopodobnie to właśnie wpływ różnicy w ilości zawieranych ślubów cywilnych w relacji do kościelnych oraz związanej z tym zmiany wagi przykładanej do tych pierwszych.

Dużą rolę w wyborze sukni odgrywa również miejsce, w którym jest brany ślub. W USC, ze względu na mniejszą ilość przestrzeni oraz oszczędny wystrój, częściej występują skromniejsze suknie. W plenerze, poszaleć można do woli. Bywa, że Klientki ślubów cywilnych plenerowych kupują u nas bardziej okazałe suknie niż te, biorące ślub w kościele.

Kolejnym, często rozważanym czynnikiem, jest sylwetka PM. Jeśli masz długie, smukłe nogi, aż się prosi założyć krótką suknię. Jeśli masz talię osy, szkoda by ją zakrywać metrami materiałów. Przy sylwetce modelki nawet jak założysz halkę nocną, będziesz wyglądała wspaniale. Większość kobiet niestety nie jest takimi szczęściarami i muszą tej sylwetce trochę „pomóc”. Duże suknie z reguły lepiej sobie z tym radzą. Tu nieco dodadzą, tam nieco ujmą i od razu lepiej to wszystko wygląda 🙂 A z reguły jak lepiej wyglądamy, lepiej się czujemy 🙂

Co jest najważniejsze?

Jest jeszcze jeden czynnik, który moim zdaniem powinien mieć decydujący wpływ na wybór sukni na ślub cywilny. Samopoczucie. Jeśli całe życie marzyłaś o wielkiej sukni, załóż taką. Jeśli ślub jest w urzędzie, możesz ewentualnie zrezygnować z wielkiego trenu, na który nie będzie tam miejsca. Ale nie wciskaj się w małą białą, tylko dlatego, że twoim doradcy uważają, że „to nie przystoi”. Naprawdę znam dużo kobiet, które na cywilnym miało okazałe suknie. Nie będziesz jedyna. Jeśli natomiast w balowej sukni czujesz się jak przebrana, a nie ubrana, jak najbardziej zasadny będzie skromniejszy ubiór. Koniec końców Panna Młoda najlepiej wygląda w tym, w czym się dobrze czuje. Suknia jest tylko dopełnieniem.

Jeśli rozważasz krótką suknię ślubną, zobacz czym się kierować przy jej wyborze.Jeśli nie masz jeszcze koncepcji, koniecznie przeczytaj, na co  w sukniach w ogóle zwracać uwagę. I jak się przygotować do przymiarek sukni, aby zakończyły się sukcesem.
Powodzenia!