Materiały na suknię ślubną 

Rzadko która panna młoda potrafi rozróżnić materiały, z których szyte są suknie ślubne. Tym samym trudniej im odnaleźć to, czego szukają. Podczas przymiarek co prawda opisują materiały, ale, przykładowo, lejący się, zwiewny i cienki może być i muślin i tiul. Zawężenie ilości materiałów do tych, które podobają się pannie młodej, przyśpieszy poszukiwania.

Poniżej opisujemy kilka najpowszechniejszych w modzie ślubnej materiałów.

ATŁAS

Atłas to gładka, gruba tkanina. Z reguły jest mięsista i ciężka, ale bywają też delikatniejsze odmiany. Delikatnie połyskująca, z jednej strony ma perłowy połysk, z drugiej jest matowa. Zazwyczaj stosowana do modeli oszczędnych w formie, jej sztywność umożliwia jednak ciekawe aranżacje. Niestety, ze względu na swoją wagę obciążają one suknię. Dzięki sztywności dobrze układa się również bez koła. Chętnie sięgają po niego choćby Herm's i Pronovias.

85-suknia-ślubna-pronovias-alison-170cm-r36-38-1350zł

96-mon-cheri-maddox-180cm-r38-40-1000zł

SATYNA

Satyna to delikatniejszy rodzaj atłasu. Jest to gładka, lejąca tkanina, czasem z dodatkiem elastycznych włókien. Z jednej strony jest lśniąca, z drugiej matowa. Występują jej cieńsze i grusze odmiany. Cieńsze odmiany są często podszywane bawełnianą lub wiskozową podszewką, żeby nie przyczepiały się do nóg. Oprócz samych widocznych fragmentów sukni, satyna sprawdza się także jako podkład pod koronkę, muślin czy żorżetę, dzięki czemu rozświetla suknię. Doskonale sprawdza się w modelach podkreślających kobiecą sylwetkę. Satynę uwielbiają chociażby Maggie Sottero i La Sposa.

suknia-ślubna-ronald-joyce

suknia-ślubna-sophia-tolli-y21249

MIKADO

Mikado to mieszanka różnych rodzajów jedwabiu. Jest to dość sztywny materiał o charakterystycznej ukośnie prążkowanej fakturze. Bardzo odporny na uszkodzenia i przebarwienia. Spotykamy cieńsze, lżejsze odmiany, oraz grusze i cięższe. Mikado jedwabne jest tkaniną drogą i ekskluzywną. Wielu producentów stosuje zatem syntetyczne odmiany. Podobnie, jak atłas, mikado sprawdza się w krojach klasycznych, stonowanych. Materiał ten z chęcią wykorzystują między innymi Novia d'Art i Rosa Clara.

113-suknia-ślubna-pronovias-barzaca-174cm-r42-44-2400zł

RYPS

Ryps jest często mylony z mikado. Jest od tego drugiego sztywniejszy, bardziej szeleszczący i z reguły bardziej połyskujący. Jest też jednak lżejszy i sporo tańszy. Jest tkaniną syntetyczną, bardzo odporną na uszkodzenia i przebarwienia. Używany głównie w krojach klasycznych. Materiał ten wykorzystują między innymi Fulara&Żywczyk i Margarett.

SHANTUNG

Shantung jest w strukturze podobny do surowego jedwabiu. Ma charakterystyczne nieregularne zgrubienia i widoczny, poziomy splot. Z reguły połyskujący. Jest cienki i lekki, delikatnie szeleszczący. Sprawdza się w sukniach o surowych, kanciastych formach. W polskiej modzie ślubnej tkanina ta jest obecnie mało popularna, choć znalazła się w kolekcjach Emmi Mariage i Szarm.

suknia-ślubna-emmi-mariage-shantung-ladybride.pl

158-suknia-ślubna-szarm-boogie-170cm-r38-40-1600zł

TIUL

Tiul to mocno prześwitująca tkanina o fakturze siateczki. Występuję w wielu odmianach i ma różne zastosowanie. Przykładowe: tiul włoski (miękki, podatny na kształtowanie, używany często do spódnic), tiul szermeza (miękki, elastyczny, doskonały do bolerek), tiul welonowy (welony, woalki), tiul półsztywny (wierzchnie warstwy spódnic tiulowych), tiul muślinowy (elastyczny, bardziej kryjący, na welony lub bolerka), tiul sztywny (używany do spodnich warstw spódnic tiulowych), tiul jedwabny (lejący się, używany przy zwiewnych spódnicach). Najsztywniejszym i zarazem najcięższym rodzajem tiulu są siatki usztywniające stosowane jako halki pod suknie ślubne. Ciężar takiej sukni ślubnej zależy nie tylko od rodzaju tiulu, ale także od ilości warstw, obecności halki z kołem czy naszytych koronek i zdobień. Tiul, z powodu ogromnej różnorodności jego rodzajów, jest najbardziej popularną tkaniną stosowaną przy produkcji sukien ślubnych. Producenci kochają go również ze względu na łatwą obróbkę (nie siepie się, nie trzeba go obszywać itp.). Używa go m.in. Sylwia Kopczyńska i Sweetheart.

105-suknia-ślubna-justin-alexander-9776-180cm-r36-3000zł

suknia-ślubna-san-st-patrick-calais

SZERMEZA

Szermeza występuje w kilku odmianach. Tiul szermeza jest miękką, elastyczną, siateczkową tkaniną o mniejszym prześwicie niż większość tiuli. Dzianina szermeza to miękka, lejąca i delikatnie prześwitująca tkanina, w której wierzch jest ziarnisty a spód mocno błyszczący, z reguły stosowana jako podszewka pod ubrania. Satyna szermeza jest gładkim, elastycznym, lejącym i mocno połyskującym materiałem, tradycyjnie używanym do produkcji halek. W modzie ślubnej stosuje się ją często jako podszewki w lekkich, lejących się fasonach. W swoich kreacjach tiul szermeza używają choćby Margarett i Sposabella.

szermeza-suknia-ślubna-margarett-ladybride.pl

144-suknia-ślubna-sposabella-daliya-174cm-r36-38-1500zł

KORONKA

Koronka to ażurowa plecionka o dużych walorach estetycznych. Są modne niezmiennie od wielu lat. Na rynku występuje wiele ich rodzajów. Do najbardziej znanych należą koronki hiszpańskie, francuskie, koder i gipiura. Koronki doskonale sprawdzają się w kreacjach romantycznych i boho (można wówczas dodać we włosy wianek) lub wytwornych (wtedy sprawdzą się błyszczące dodatki np. koraliki, perełki, kryształki). Dobrze prezentują się w połączeniu z niemalże wszystkimi możliwymi materiałami, od tiulu, poprzez muślin, po satynę. Koronki można spotkać w kolekcjach niemalże wszystkich producentów na rynku, od MS Moda po Justina Alexandra.

106-suknia-ślubna-sincerity-bridal-3737-166cm-r36-1600zł

146-suknia-ślubna-allure-p900-174cm-r38-40-1500zł

KODER

Koder to szczególny rodzaj koronki, w której motyw, często kwiatowy, obrębiony jest po zewnętrznych krawędziach delikatnym kordonkowym sznureczkiem. Dzięki czemu całość zyskuje fakturę oraz staje się bardziej wyrazista. Ze względu na obecność kordonka, koronka taka zyskuje jednak także dodatkowy ciężar. Koder doskonale sprawdza się do wykańczania koronkowych spódnic, rękawków i dekoltów, dzięki możliwości przycięcia koronki bezpośrednio przy linii kordonkowego sznureczka. Koder pokochali m.in. tacy producenci, jak Nicole Spose i Diane Legrand.

210-suknia-ślubna-sincerity-bridal-3771-182cm-r36-1900zł

181-suknia-ślubna-diane-legrand-r11-5-171cm-r36-1350zł

GIPIURA

Gipiura jest to duża, sztywna koronka o mocno wypukłej fakturze. Z reguły tkana bez podkładu. Nazywana też koronką wenecką. Jest bardziej surowa w wyrazie niż inne koronki. Ze względu na brak rozciągliwości stosowana głównie w miejscach, gdzie nie występuje naprężenie materiału, np. na plecach, piersiach lub luźnej spódnicy. Doskonale sprawdza się w sukniach łączących klasykę z oryginalnością. Gipiurę w swoich sukniach stosowali do tej pory m.in. Elisabeth Passion i Fulara&Żywczyk.

suknia-ślubna-colette-elisabeth-2901

suknia-ślubna-sposabella-1445-angelina

 

HAFT NA TIULU

Haft na tiulu często na pierwszy rzut oka przypomina koronkę. Tak samo, jak koronka, z reguły zawiera różnego rodzaju motywy kwiatowe. Jednak w jej przypadku jest to integralna część tiulu, dekoracyjnie wyhaftowana na zewnętrznej warstwie materiału. Hafty wyszywa się z reguły w miękkim i lekko rozciągliwym tiulu, czasem dodając kryształki, koraliki lub cekiny. Po ten rodzaj tkaniny sięgnęli już choćby Margarett i Agnes.

164-suknia-ślubna-agnes-14002-179cm-r36-38-1650zł

suknia-ślubna-justin-alexander-9727

ORGANZA

Organza to lekka, cienka i mocno prześwitująca tkanina. Dość sztywna i z reguły połyskująca, ale można także spotkać się z matową odmianą. Na rynku występuje wiele rodzajów organzy: cieńsza, grubsza, gładka, plisowana, karbowana i kreszowana.  Ze względu na swą sztywność i lekkość doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju falbanach i draperiach, gdzie suknia z jednej strony ma zyskać objętość a z drugiej pozostać lekka i zachować niezmienną formę. Organzę w swych kreacjach stosują m.in. Viola Piekut i Sincerity Bridal.

126-suknia-ślubna-elizabeth-passion-E2494T-170cm-r38-1500zł

suknia-ślubna-sincerity-bridal

ORGANTYNA

Organtyna to ekonomiczna wersja organzy. Jest od tej pierwszej sztywniejsza i bardziej połyskująca. Często używana w tańszych sukniach zamiast organzy. Używana choćby przez Papilio i Verise Bridal.

suknia-ślubna-verise-bridal-organtyna-ladybride.pl

suknia-ślubna-wings-bridal-lorainne

ŻORŻETA

Żorżeta to lejący, mięsisty materiał o charakterystycznej chropowatej fakturze. Matowy, pół-przezroczysty. Tkanina nieco sztywniejsza i cięższa niż szyfon czy muślin. Od dwóch ostatnich jest też tańsza, stąd często wybierana w ekonomicznych wersjach sukien. Stosowana często w lejących się fasonach. Używane m.in. przez MS Moda i Afrodyta Rzeszów.

72-suknia-ślubna-afrodyta-shaal-173cm-r38-1000zł-bez-kwiata-w-pasie

suknia-ślubna-ms-moda-margita

SZYFON

Szyfon to lekka i zwiewna tkanina o płóciennym splocie. Miła w dotyku, lekko prześwitująca, lejąca. Można znaleźć jej gładkie i kreszowane odmiany. Często stosowana w przypadku luźnych, lejących się fasonach np. w greczynkach. Stosowana m.in. przez Nabla i Alpina Mróz.

112-suknia-ślubna-nabla-meryl-182cm-r36-1850zł

suknia-ślubna-pronovias-abaco

MUŚLIN

Muślin jest bardzo lekką i zwiewną tkaniną o dość gęstym splocie. Jest tkaniną szlachetną i drogą. Miękki, lejący się, delikatny, półprzezroczysty, gładki. Doskonale się układa na ciele, zatem sprawdza się w krojach podkreślających kobiece kształty bądź otulających brzuszek w ciąży. Stosują ją choćby Pronovias i Justin Alexander.

201-suknia-ślubna-sophia-tolli-linnet-Y11570-177cm-r38-2150zł

101-suknia-ślubna-ronald-joyce-17814-165cm-r38-1700zł

JEDWAB

Jedwab to jedna z najszlachetniejszych tkanin. Jest niespotykanie lekki i po wyprasowaniu wspaniale połyskuje (przed prasowaniem z reguły matowy). Miękki, gładki i śliski. Miły w dotyku, od prześwitującego do pół-prześwitującego. Jedwab naturalny, ze względu na wysoką cenę, słabą przepuszczalność powietrza, gniecenie się oraz problemy z przywróceniem czystości, rzadko jest używany w modzie ślubnej. Z reguły stosuje się syntetyczne zamienniki. Jedwabie często stosują m.in. Anna Kara i Viola Piekut.

87-suknia-ślubna-anna-kara-valley-179cm-r36-1750zł

jedwab-suknia-slubna-rosa-clara-ladybride

TAFTA

Tafta to cienka, lekka, szeleszcząca i dość sztywna tkanina. W zależności od rodzaju może być mocno- lub lekko-połyskująca tkanina. Niektóre odmiany mogą zupełnie zmieniać odcień w zależności od kąta padania światła. Może być gładka bądź kreszowana. Świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju draperiach, falbanach, zakładkach i marszczeniach. Można wówczas nadać określony kształt lub objętość nie obciążając jednocześnie konstrukcji. Jest często stosowana również jako podkład pod tiul, dzięki czemu można otrzymać np. lekką i hałaśliwą wersję księżniczki. Taftę w swych sukniach używają Allure Bridals, Biały Raj i inni.

148-suknia-ślubna-allure-bridals-2754-174cm-r36-38-1800złł

suknia-ślubna-Modeca-Megan

ŻAKARD

Żakard to wysokojakościowy materiał, na którym wzory są wytłoczone (nie są nadrukowane, jak w typowych wzorzystych tkaninach). Może być jedno- lub wielokolorowy, zazwyczaj w motywy roślinne, od mało- do wielkoformatowych. W zależności od wytłoczenia, może dawać efekt dziewczęcego wdzięku lub kobiecej pewności. Doskonale maskuje niedoskonałości figury. Jest rzadko używany ze względu na wysoką cenę i dużą wagę. Stosują go m.in. Mia Lavi i Annais Bridal.

suknia-ślubna-annais-bridal-żakard-ladybride.pl

suknia-ślubna-anna-kara-żakard-ladybride.pl

KREPA

Krepa jest materiałem sprężystym i miękkim, dość odpornym na gniecenie. Krepa o splocie płóciennym jest z reguły jest matowa i ziarnista. Krepa o splocie satynowym jedną ze stron ma gładką i połyskującą, drugą matową. Obie strony wykorzystuje się do szycia sukien. Strona matowa jest odpowiednia przy skromnych kreacjach, połyskująca - przy tych odważniejszych. Krepa występuje w  wielu odmianach, różniących się między sobą składem i grubością.

krepa-pronovias-niza-ladybride

krepa-rosa-clara-warein-ladybride